قیمت دلار آمریکا در تهران به ۳۲۵۰ تومان رسید
Added Date: 10/1/2012 1:12:24 PM
Bookmark and Share              Balatarin

سنى نيوز: بنا بر گزارش ها از تهران، ارزش ریال ایران تا ظهر روز دوشنبه دهم مهرماه در برابر دلار آمریکا ۹ درصد نسبت به روز قبل سقوط کرد و قیمت یک دلار در بازار آزاد به ۳۲۵۰ تومان رسید. روز یکشنبه قیمت دلار آمریکا در ساعات اوج به ۲۹۸۰ تومان رسیده بود.

به گزارش بی بی سی، خبرگزاری مهر گزارش داده است که قیمت یورو، واحد پول اروپا به ۴۱۶۰ تومان رسیده و پوند انگلیس به قیمت ۵۲۶۰ تومان معامله شده است.

بر اساس همین گزارش قیمت هر سکه طلا در بازار به یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان رسیده است.

در همین حال محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران باز هم تاکید کرده است که تاثیر راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی به تدریج در قیمت ارز در بازار پدیدار خواهد شد.

الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس ایران دیروز یکشنبه ۹ مهر رئیس جمهور ایران را متهم کرد که "تعمدا بازار ارز را آشفته نگه داشته است."

آقای نادران با تاکید بر سهم "اراده دولت" در به وجود آمدن وضعیت کنونی بازار ارز گفت که وضعیت ذخایر ارزی و فروش نفت ایران "مشکل آن‌چنانی" ندارد که چنین شرایطی بر بازار ارز حاکم شود.

جواد تقوی، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ایران از 'رسیدگی به پرونده متخلفان ارزی خارج از نوبت' خبر داده و گفته است: "با توجه به اینکه فاصله قیمت ارز رسمی و غیر رسمی بیش از حد انتظار است، سازمان به این موضوع ورود کرده است."

به گفته آقای تقوی افرادی که برای واردات کالاهای اساسی ارز مرجع دریافت می‌کنند 'باید به تعهدات خود عمل کنند' و کالاها 'باید بر مبنای ارز تخصیصی و شبکه رسمی عرضه شود.'

دولت ایران از هفته گذشته برای کنترل بازار ارز، یک مرکز مبادلات ارزی ایجاد کرده است که در آن ارز برای واردات کالا را به قیمتهای پائین‌تر از قیمت بازار آزاد می فروشد.

به نظر می‌رسد که با گذشت یک هفته از فعالیت این مرکز، بازار ارز نه تنها آرام نشده، بلکه روزبه‌روز آشفته‌تر شده است.

صمد کریمی، سخنگوی طرح مبادلات ارزی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر گفت که راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی، جلوی سفته‌بازی در بازار را 'تا حد زیادی' گرفته و با ادامه کار این اتاق، 'اوضاع بازار ارز بهتر خواهد شد.'

در واکنشی دیگر محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران سهم مرکز مبادلات ارزی در بازار ارز را کافی ندانسته و گفته است: "زمانی که مرکز مبادلات ارزی تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد نیاز بازار را تامین می‌کند، نمی‌توان بیش از این انتظار داشت که در بازار ارز نقش‌آفرینی داشته باشد."

Reader Count
9480

Bookmark and Share              Balatarin
 
 
Name:
Comment Body: