تاریخ مکه مکرمه در ۴ کتاب
Added Date: 3/7/2012 5:43:30 PM
Bookmark and Share              Balatarin

سنی نیوز: مرکز تاریخ مکه مکرمه، چهار عنوان کتاب جدید درباره تاریخ ام القری چاپ و منتشر کرد.

مرکز تاریخ مکه مکرمه وابسته به اداره ملک عبدالعزیز چهار کتاب جدید درباره تاریخ ام القری چاپ و منتشر کرده است. هدف این مرکز از چاپ، تالیف و ترجمه کتاب، معرفی و پژوهش در تاریخ مکه مکرمه است.

یکی از این کتابها، کتاب اطلس مصور از مکه مکرمه و مشاعر مقدسه است که به زبان انگلیسی چاپ شده است.

این کتاب، تالیف دکتر معراج نواب مرزا و دکتر عبدالله بن صالح شاوس است که شامل اطلاعات تاریخی، تصاویر مستند از مکه مکرمه و اماکن مقدسه و نقشه های توضیحی و نقاشی ها و اسناد نادر درباره تاریخ مکه است.

ترجمه کتاب شرق شناس برجسته هلندی«کریستین اسنوک هورخورنی» دومین کتاب، است که از سوی مرکز تاریخ مکه مکرمه چاپ شده است و مولف هلندی پس از سفر به مکه مکرمه در سال 1885 میلادی این کتاب را تالیف کرده است.

در این کتاب به زندگی اجتماعی در مکه، آداب و رسوم و مسائل آموزشی، اقتصادی و حرفه های سنتی در آن زمان پرداخته شده است و این کتاب به زبان عربی ترجمه شده است.

کتاب مذکور در فصول هشت گانه خود به اخبار و رویدادهای مختلف در جریان سفر شرق شناس هلندی در 130 سال پیش به مکه مکرمه می پردازد که مجموعه ای از اسناد تاریخی و تصاویر تاریخی کعبه مشرفه و غیره ضمیمه آن است.

بنابر گزارش خبرگزاری عربستان(واس)، ترجمه کتاب حج از شبه قاره هند تا مکه مکرمه، سومین کتاب درباره تاریخ حج است که مایکل پیرسون، استاد تاریخ دانشگاه استرالیا این کتاب را در سال 1800 میلادی تالیف کرده است و در آن درباره مسیر حرکت حجاج از هند تا مکه مکرمه سخن گفته شده است.

چهارمین کتاب به نام«زندگی علمی در مکه مکرمه» تالیف آمال رمضان عبدالحمید صدیق است که به وضعیت علمی در مکه مکرمه در طول بیش از دو قرن در فاصله سالهای 1703 تا 1916 میلادی و همچنین تاثیرات حج و عمره در تشویق روابط علمی میان مکه مکرمه و کشورهای اسلامی پرداخته است.

منبع:اخبار جهان اسلام

 

Reader Count
3856

Bookmark and Share              Balatarin
 
 
Name:
Comment Body: