ترویج آزاد ازدواج موقت در تبلیغات محله های تهران
Added Date: 9/12/2010 6:08:34 PM
Bookmark and Share              Balatarin

سنى نيوز: هنوز غوغای ازدواج موقت و چند همسری لایحه حمایت از خانواده در مجلس فروننشسته که شهروندان تهرانی مناطق مختلف تهران با تبلیغات مراکز ترویج ازدواج موقت در برگه های تبلیغاتی شهری مواجه اند. گویا ایجاد موجی از تبلیغات طی ماه های اخیر قرار است به تجارتی کمک کند که هنوز تکلیف لایحه مشخص نشده به آسانی به خانه ها و محله های شهر راه یافته است. 

 بسته های تبلیغاتی کنار تبلیغ پیتزا و مراکز خرید و فروش بالا و پایین شهر تازگی ها خدمات دیگری هم ارایه می کند. تسهیل امر ازدواج با دستاویزی به نام ازدواج موقت این روزها تجارت تازه ای را در بروشورها و برگه های تبلیغاتی به راه انداخته است.

در حالی که زنان نگران از تصویب لایحه حمایت از خانواده و بندهای مختلف آن این روزها به کمترین امکانات اطلاع رسانی و انتقاد از لایحه روی آورده اند آن سوتر در شهر فرصت تازه ای برای اشتغال و مشارکت در امر ترویج ازدواج در دستور کار قرار گرفته است.

 در همین حال بیژن نوباوه، نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است که ازدواج موقت می تواند به حل مشکلات اخلاقی در جامعه کمک کند و ازدواج موقت را در سفر و مواقع خاص توصیه می کند.

با این حال فعالان حوزه زنان بر این باوراند که ازدواج موقت موضوع بیهوده ای است که تنها می تواند به تسهیل شرایط و روابط مردان در جامعه کمک کند.

   یکی از ساکنان منطقه پونک که چند روز پیش بسته تبلیغاتی منطقه به خانه او پست شده می گوید:«جالب است که تبلیغ در این بروشورها برای لباس و پوشاک و هر چیز دیگر مستلزم مجوز از مسئولان و معتمدان است اما می بینیم که به راحتی این نوع تبلیغات در این بسته قرار می گیرد. نمی دانم اصلا فکر نمی کنند که امکان دارد کودک و نوجوان در این زمینه کنجکاو شوند. به حد کافی فسق و فجور در جامعه موج می زند و اصراری بر افزایش آن نیست."

علاوه بر منطقه پونک چنین تبلیغاتی در منطقه ونک، شهرک غرب و سعادت آباد تهران نیز مشاهده شده است.

تماس با شبکه هایی که تبلیغاتشان را به آسانی روی برگه ها و دفترهای تبلیغاتی محله های شهر تهران چاپ کرده اند کار دشواری نیست. شماره تماس به  راحتی برای برقراری تماسی ساده مهیاست .

آقایی آن سوی تلفن پاسخگوست. "امرتان را بفرمایید". امکانات خوبی فراهم کرده اند. ایجاد زمینه های حقوقی و رفع مشکلات حقوقی پیش روی جوانانی که مایل به ازدواج موقت اند. تکرار می کند که برای دختر اصلا اجازه پدر لازم نیست و وقتی در برابر این سوال قرار می گیرد که اگر فرد مورد نظر را نداشته باشیم با لحنی صمیمی مطمئنت می کند که می تواند این مشکل پیش پا افتاده را برطرف کند.

شکل گیری چنین شبکه های تجاری برای تسهیل امر ازدواج به گفته مصطفی اقلیما، رییس انجمن مددکاری ایران اقدامی است که در پس اتفاقات اخیر رخ داده در مجلس وضعیت بحرانی روابط میان زن و مرد را در ایران بدتر از گذشته خواهد کرد.

 او می گوید:« چه ثبت ازدواج موقت در موارد خاص مورد مجلس تصویب شود و چه نشود، نمایندگان مردم به عنوان حامیان اصلی زنان و مردان خیانت بزرگی به شهروندان کرده اند چرا که دست کم با این سر و صدایی که در مجلس به پا شده آنهایی که اصلا اطلاعاتی درباره ازدواج موقت نداشتند هم به خوبی در این زمینه مطلع و آگاه شدند.»

او از سوی دیگر به تبعات سوء ناشی از این سبک ازدواج اشاره دارد و می افزاید:« فکر می کنید افزایش آمار سقط جنین در جامعه به چه علت اتفاق افتاده است. می بینیم که این سال ها مردان به راحتی از روش ازدواج موقت استفاده کرده و از طریق آن به راحتی و بدون پذیرش هیچ مسئولیتی وارد ارتباط جنسی با زنان شده و بعد از آن زن را به حال خود رها کرده و بی آگاهی و فقر نیز در زنانی که وارد این شکل از ازدواج می شوند در نهایت به بارداری های ناخوسته منجر می شود. اغلب این زنان که توانایی تامین معاش خود را نیز ندارند یا به سمت سقط جنین های غیربهداشتی و خطرناک می روند و یا نوزاد چند روزه شان را به بهزیستی می سپارند. این ها تنها بخشی از مشکلات ناشی از این ترویج ازدواج موقت در این سال ها بوده حالا فکر کنید در این مدت این همه رسانه ها و آقایان تلاش کردند که این مسئله را در جامعه جا بیندازند بی خبر از آنکه در لایه های مختلفی که به سمت این نوع ازدواج روی آورده اند چه مشکلات حادی برای زنان و نه برای مردان به وجود آمده است.»

در همین زمینه سيدحسين موسوي   تبريزي، دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم نيز  می گوید:« در صورت طرح مساله ازدواج موقت بايد براي عواقب ناشي از آن مانند افزايش سقط  جنين و از بين رفتن آبروي خانواده  ها نيز چاره  انديشي شود. طرح موضوع ازدواج موقت با چنين جنجال و سر و صدايي موجب مي  شود که مخالفان و موافقان نتوانند، بر اساس نياز جامعه و مشکلاتي که تحت تاثير آن ايجاد مي شود، صحبت  هاي خود را مطرح کنند.»

او نیز مانند اقلیما بر این باور است که نامعلوم بودن سرنوشت فرزندان ناشي از ازدواج  موقت و افزايش سقط  جنين از عواقب ازدواج موقت در جامعه کنونی ما به شمار می آید.

 فخرالسادات محتشمي  پور نیز که در سال های گذشته به عنوان مديرکل سابق دفتر امور زنان وزارت کشور فعالیت داشته تاکید می کند:« طرح ازدواج موقت بيشترين لطمه را به دختران جوان کشور وارد خواهد کرد. اين طرح  ها براي حل مشکلات جوانان راهکار مناسبي نيست; زيرا طرح  هاي مذکور بيشتر پاسخگويي به هوا و هوس برخي مردان است. باید این را هم بگویم که مشکلات جوانان تنها ازدواج موقت و رابطه با دختران جوان نيست بلکه مهم  ترين مشکل آنان عدم توانايي براي تهيه مسکن و ازدواج است. متاسفانه برخي مسئولان بلافاصله آسان  ترين روش  ها را براي حل مشکلات جوانان مطرح مي  کنند، در حالي  که اين راه  حل  ها عمقي و برطرف کننده عميق مشکلات جوانان نيست. طرح موضوع ازدواج موقت کارايي نداشته و تبعات منفي آن بسيار بيشتر از جنبه  هاي مثبت طرح است.»

سایت های بدون فیلتر برای تبلیغ ازدواج موقت

 اینترنت این روزها مکان مناسبی است اگر کسی بخواهد با موسسه ها و نهادهایی که در ازدواج موقت دست اندرکار هستند دسترسی داشته باشد.

در برخی از این سایت ها به طور مکرر به سخنان امامان در زمینه اهمیت ازدواج موقت ارجاع داده شده است.

 درسایت ازدواج موقت مشهد  در همان ابتدای ورودی سایت حدیثی از امام علی و امام صادق آمده که فرمودند:«اگر خلیفه دوم از ازدواج موقت نهی نمی کرد هیچکس مگر شقی زنا نمی کرد .»

همچنین دراین سایت آمده است:«از رایج ترین گناهان میان مجردین مفاسد ناشی از غریزه جنسی است. ازدواج موقت هیجانات جنسی دوران تجرد را از بین برده یا لاقل از شدت آن می کاهد. شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه روایات فراوانی را در این مورد نقل می کند که ازدواج موقت از سنتهای اسلامی است و رسول خدا   و ائمه  نمی پسندیدند که این سنت رها شود.»

در سایت های دیگر نیز شما علاوه بر ثبت نام می توانید موارد مورد نظر برای یافتن فرد مناسب و دلخواه تان را برای مدیر سایت نوشته تا آنها نیز در این زمینه اقدام کنند.

هزینه موسساتی که در زمینه ازدواج موقت فعالیت می کنند متفاوت بوده و بر اساس نوع خدماتی که ارایه می دهند از 50 تا 300 هزارتومان است.»

 مدیران سایت هایی که ازدواج موقت را ترویج می کنند به طور مداوم از واژه هایی مانند حلال، اسلامی و مجاز برای تبلیغ سایت خود استفاده می کنند.

اقلیما در همین زمینه می گوید:«واقعیت هایی که در جامعه امروز ما جریان دارد نشان می دهد که با وجود تلاش دولت طی این سال ها برای ترویج این نوع از ازدواج ، ازدواج موقت همچنان در میان جوانان امری مطرود و نادرست به شمار آمده و اغلب آنها روابط آزاد خارج از ازدواج را به ازدواج موقت ترجیح دهند و این را نوعی مقابله با سیاستگزاری ها دولت نیز می دانند. اما آنهایی که به ازدواج موقت روی می آورند غالبا مردان هوسران و ثروتمندی هستند که به راحتی می توانند از پس مخارج آن بر ایند و زنانی که مشکلات زندگی آنها را ناگزیر  کرده است.»

نعمت احمدي، حقوقدان و وکيل پايه يک دادگستري با انتقاد از فعالیت آزاد سایت هایی که در زمینه ترویج ازدواج موقت فعالیت می کنند می گوید:« موضوع ازدواج موقت به شکلي که از سوي برخي مسئولان و براي رفع بخشي از مشکلات جامعه مطرح مي  شود، ترويج بي  بند و باري براي افراد ثروتمند است. از نظر حقوقي، در فقه شيعه ازدواج موقت مطرح شده، اما تنها براي زمان اضطرار موضوعيت دارد و مردان براي اين ازدواج نيازمند مجوز همسر نيز نيستند. بسياري از افراد تنوع  طلب مي  خواهند; زير سايه اسلام و به بهانه اسلام زنان متعددي را بدون حق و حقوق در نظر گرفته شده، تملک کنند. شايد افراد مطرح  کننده ازدواج موقت سوء نيت نداشته باشند، اما برخي افراد از اين صحبت  هاي مطرح شده سوء استفاده مي کنند.

Reader Count
11537

Bookmark and Share              Balatarin
 
Wednesday 23 May 2012 02:05:45 GMT
حميد 
جابر بن عبداللَّه انصاري گويد : منادي پيامبر خدا صلي الله عليه و آله وسلم بيرون آمد و گفت : پيامبر به شما اجازه داده‏اند كه متعه و ازدواج موقّت كنيد

صحيح مسلم ، كتاب‏النكاح ، باب3 باب‏نكاح‏المتعة ، ح13 و 14 ، ج3 ، ص193

فخر رازي مى‏گويد : علما در اين سخن اتفاق دارند ، كه متعه در صدر اسلام مباح بوده است . تفسير فخر رازي ، ج10 ، ص49

در ادامه بحث نيز بار ديگر تأكيد مى‏كند : امّت اجماع كرده‏اند ، كه نكاح متعه در اسلام جايز بوده و هيچ كس در اين مسأله مخالفتي نكرده است .

همان ، ص52
سنی نیوز: آقا حمید فخر رازی گفته که متعه در صدر اسلام مباح بوده است. یعنی اینکه این امر در حال حاضر مباح نیست و جمله "بوده است" دلالت بر گذشته و یا حکم قبلی دارد که بوسیله حکم جدید منسوخ گشته است.
Sunday 27 November 2011 04:11:28 GMT
سینا 
می گن پارسال، سال همت مضاعف بود همش تعطیل بود، امسال سال، جهاد اقتصادی بود همش اختلاس بود، سال بعد ایشالا سال عفت و حجاب بشه......................
شاید پیشنهاد بدی نباشد که یک سال هم به نام سنت حسنه ازدواج موقت نام گذاری شود تا ملت ...........به نوایی برسند، جیب بعضی ها هم حسابی پر شود...
Friday 25 November 2011 02:11:11 GMT
محمود 
ترویج سنت خدا و پیامبر به کوری چشم عمر و پیروانش مبارک باد
سنی نیوز: امیدواریم شما و همسر و خواهر و مادر و پدر گرامیتان نیز در ترویج این سنت حسنه و پر برکت تا حد امکان مشارکت و فعالیت نمایید.
موفق باشید.
Saturday 25 June 2011 10:06:55 GMT
علی 
مرد حسابی، حالا چرا قرآن خدا را تحریف می کنی؟ در سوره نور آیه سی و دو آمده که: (و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله).{و البته باید مردان بی زن و زنان بی شوهر و کنیزان و بندگان خود را به نکاح یکدیگر در آورید. اگر فقیر باشند،خدا از فضل خود آنها را بی نیاز خواهد فرمود}.آیه دارد می فرماید اگر وسعت نداشتید و ازدواج کردید خدا شما را از فضل خود بی نیاز خواهد کرد، آنوقت تو چه نتیجه خلاف واقعی از آن می گیری!
Tuesday 14 September 2010 01:09:23 GMT
حقيقت اسلام 
بسم الله ولكم فى رسول لله اسوه حسنه ؟در فران كريم در اه اى درمورد ازدواج ميفرما ييد (....يغنىكم الله من فضلك ؟ واكر لازم به ازدواج موقت در انسان مى بود وشارع الله لازم مى دانست در همين ايه يا در جاى دكر قران اشا ره سريحى ميفرمود مثلا.زن بكيريد واكر وسعت نداريد موقتند زن بكيريد ونمى فرمود ؟يغنيكم الله من فضلك ودر قران قانون جامع ازدواج امداست ولى اثرى از متع وجود خارجى ندارد ودرخلافت امام على ع در عمل ديده نشده است واكر متعه باشد دكر جه حاجتيست برابديى زنا ؟؟؟؟؟؟؟
 
Name:
Comment Body: